ASUS ROG Swift OLED 27” 1440P Gaming Monitor (PG27AQDP) - WOLED, QHD, 480Hz, 0.03ms, G-SYNC Compatible, Custom Heatsink, AI Assistant, DisplayHDR400 True Black, 99% DCI-P3, True 10-bit, DisplayWidget 27" OLED QHD 0.03ms 480Hz G-SYNC True 10-bit
As Is
Stay ahead of the game with the ROG Swift OLED PG27AQDP— the world’s first 1440p 480 Hz OLED monitor. Designed for esports and the latest action-packed AAA titles, this 27-inch QHD gaming monitor features a blazing-fast 480 Hz refresh rate for unbelievably smooth visuals and lightning-quick 0.03 ms response times. The OLED panel offers 99% DCI-P3 coverage, ensuring unparalleled image clarity and vibrant colors. Plus, the new ROG AI Assistant is designed to improve gaming experiences. To ensure the longevity of the monitor, new OLED Care+ software offers a host of features to safeguard the OLED panel and an advanced custom heatsink provides exceptional passive cooling to reduce the risk of burn-in.